بهترین مکان گذاشتن ساندبار

حفظ کیفیت و جزییات صدا از مهم‌ترین ویژگی‌های یک اسپیکر خوب است. در این مقاله با نکاتی که در مورد بهترین مکان برای گذاشتن ساندبار و سیستم صوتی ذکر می‌شود، از یک تجربه صوتی عالی لذت ببرید.

شکل- بهترین مکان گذاشتن ساندبار

بهترین مکان برای گذاشتن ساندبار و سیستم صوتی در خانه

محل دقیق قرارگیری سیستم‌های صوتی نسبت به کاربر تاثیرات متفاوتی روی خروجی صدا میگذارد. می‌توان تنها با تغییر مکان سیستم‌های صوتی، به سرعت و بدون هزینه به صدایی بهتر و باکیفیت‌تر دست پیدا کرد.

امروزه ساندبارها به بخشی جدایی ناپذیر از سیستم‌های سرگرمی خانگی تبدیل شده‌اند .

با وجود سادگی در استفاده از این ابزار صوتی، مکان قرارگیری آنها برای بهینه‌سازی عملکرد این وسایل بسیار مهم است. بسیاری از مردم معتقدند تنها عامل موثر در کیفیت صدای خروجی، قابلیت‌های سیستم صوتی است، درحالی که عواملی همچون محل قرارگیری می‌توانند صدایی بهتر را در اختیار شما قرار دهند.

بهترین مکان گذاشتن ساندبار

سیستم صوتی خود را زیر اشیاء دیگر قرار ندهید

یکی از قوانین ، اجتناب از موانع یا تغییر جریان طبیعی امواج صوتی است.

این قانون شامل گوشه‌ها، زیر اجسام یا فضاهای محصور می‌شود که می‌تواند باعث شود امواج صوتی در الگوهای غیرقابل پیش‌بینی جهش کرده و صدایی مختل یا مخدوش ایجاد کنند.

امواج صوتی از منبع خود در هر جهتی حرکت می‌کنند و سطوحی که با آنها روبرو می‌شوند می‌توانند بر رفتار و کیفیت پخش آنها تأثیر بگذارند.

هنگامی که موج صوتی با یک جسم برخورد می‌کند، بخشی از انرژی جذب میشود و بقیه منعکس می‌شود. این می‌تواند منجر به تداخل و درنتیجه اعوجاج صدا، کاهش وضوح یا حتی ایجاد پژواک‌های ناخواسته شود.

سیستم در زیرتلویزیون یا قفسه مشکل ایجاد می‌کند:

می‌تواند باعث به دام افتادن امواج صوتی شود و از پخش شدن موثر آنها در اتاق جلوگیری کند.
محصور شدن می‌تواند منجر به قطع صدا یا فقدان اثر فراگیر مورد نظر شود.
نوار صوتی خود در زیر یک جسم سنگین ، قرار ندهید .
درنتیجه، این کار می‌تواند طول عمر سیستم صوتی شما را کوتاه کند. برای جلوگیری از این مشکلات، باید نوار صوتی خود را در موقعیتی قرار دهید که امواج صوتی آزادانه حرکت کنند و پتانسیل انعکاس ناخواسته را به حداقل برساند.

ساندبار خود را در نزدیکی سایر دستگاه‌های بی‌سیم قرار ندهید

بسیاری از سیستم‌های دیجیتال خانگی مدرن، از جمله Wi-Fi و بلوتوث، از فناوری بی‌سیم برای تسهیل اتصال و انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند. در حالی که این راحتی بدون شک جذاب است، می‌تواند خطر تداخل بین دستگاه‌هایی که در فرکانس‌های مشابه کار می‌کنند را نیز به همراه داشته باشد.

این تداخل می‌تواند به صورت اعوجاج صدا، سطوح ناهماهنگ صدا، یا حتی قطع موقت اتصال بین سیستم صوتی شما و دستگاه منبع آن ظاهر شود. احتمال تداخل زمانی افزایش می‌یابد که ساندبار خود را در نزدیکی دستگاه‌های بی‌سیم دیگر مانند روترها یا کنسول‌های بازی قرار دهید.

این دستگاه‌ها می‌توانند سیگنال‌هایی را منتشر کنند که با سیگنال‌های بی‌سیم استفاده‌شده توسط سیستم صوتی شما تداخل ایجاد می‌کند و منجر به عملکرد نامناسب و تجربه صوتی نامطلوب می‌شود.

برای به حداقل کردن خطر تداخل ، باید فاصله ایمن بین سیستم صوتی و سایر دستگاه‌های بی‌سیم منزل را ملاحظه کنید. پیشنهاد می‌شود حداقل فاصله سه فوتی را بین سیستم صوتی و دستگاه بی‌سیم دیگر حفظ کنید. این اقدام به جلوگیری از اختلال در سیگنال کمک می‌کند و تضمین کننده این است که نوار صوتی به‌طور قابل اعتماد کار خواهد کرد.

اسپیکر خود را پشت تلویزیون یا شی دیگری قرار ندهید

همانطور که ذکر شد، یک مسیر مستقیم برای حفظ وضوح صدا و جلوگیری از اعوجاج ضروری است. هنگامی که سیستم صوتی در پشت یک شی مانند تلویزیون قرار گرفت، مسیر مستقیم صدا مسدود میشود و باعث می‌گردد امواج صوتی به‌طور جزئی یا کامل مسدود گردد. در نتیجه، وضوح صدا کمتر می‌شود و به نظر می‌رسد که از جهتی ناخواسته می‌آید.

علاوه‌براین، هنگامی که انسداد با امواج صوتی رخ می‌دهد، آنها از جسم جلوی نوار صوتی خارج می‌شوند و با سطوح دیگر در اتاق تعامل می‌کنند و خروجی غیر مستقیمی تولید می‌کنند. صدای غیرمستقیم که پس از بازتاب از سطوح به شنونده می‌رسد، می‌تواند با صدای مستقیم تداخل داشته باشد.

سایر نکات مهم در مورد بهترین مکان برای گذاشتن ساندبار و سیستم صوتی

صداهای با فرکانس بالا دارای جهت پخش هستند و به صورت مستقیم ارسال می‌شوند. لازم است سیستم‌های صوتی که دارای ابعاد کوچک و توانایی پخش فرکانس‌های بالا هستند،مستقیم به جهت محل نشستن شما باشند.
برای دریافت بهترین صداها، سیستم صوتی را هم ارتفاع با گوش‌هایتان قرار دهید.
سیستم‌های صوتی را به‌صورت عمودی قرار دهید. به‌ جز بلندگوهایی که به صورت افقی تولید گردیده باشند.
سیستم صوتی خود را در عرض اتاق قرار دهید، زیرا در این حالت صدای اسپیکرها در طول اتاق گسترش پیدا می‌کنند.
اگر خواستار بهبود در فرکانس‌های مید و بیس هستید، میان ساندبار و دیوار فاصله‌ای در نظر بگیرید.
سیستم‌ صوتی را در گوشه‌ اتاق قرار ندهید

source

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم