تفاوت بین ۴K و UHD

برخلاف باور عمومی و با وجود موارد مشترک استفاده در توصیف رزولوشن، تفاوت‌هایی فنی میان دو عبارت ۴K و UHD وجود دارند که در این مطلب به آنها می‌پردازیم.

شکل- تفاوت بین 4K و UHD چیست؟

تفاوت بین ۴K و UHD

اگر در حال تحقیق برای خرید یک تلویزیون، مانیتور یا هر نوع نمایشگر جدید هستید، احتمالا نام دو عبارت “۴K” و “UHD” را شنیده‌اید. با وجود تفاوت‌‌های موجود، این دو اصطلاح اغلب به‌جای یک‌دیگر استفاده می‌شوند تا تجربه تماشای فوق‌العاده‌ روی نمایشگرها را به‌طور مشخصی توصیف کنند. در این میان واژه ۴K کاربرد وسیع‌تری دارد و تبلیغات نیز انتخاب خرید بین این دو گزینه را گیج‌کننده کرده است.

۴K و UHD، هر دو منشا متفاوتی دارند. در حالی‌که UHD در صنعت تجهیزات نمایشگر و برای پخش استفاده می‌شود، ۴K در اصل در زمینه محتوای ویدئویی و سینما استفاده کاربرد دارد. همان‌طور که کمپانی Teufel Audio اشاره کرده، تلویزیون UHD پیکسل‌های کمتری را در حالت افقی دارد و بنابراین نمی‌تواند به وضوح یک تلویزیون ۴K دست یابد. برای توضیح بیش‌تر درباره این تفاوت، باید کمی عمیق‌تر به تجزیه و تحلیل آن بپردازیم.

اصطلاحات فناوری – ۴K در برابر UHD

رزولوشن UHD، ابعادی برابر با ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل (یا در مجموع ۸٫۲۹۴٫۴۰۰ پیکسل) دارد که نسبت به نمایشگر Full HD یا ۱۰۸۰p، دقیقا چهار برابر تعداد پیکسل‌های بیش‌تری را در خود جا داده است. این یکی از دلایلی محسوب می‌شود که احتمالا UHD با ۴K در فرهنگ لغات رایج جایگزین شده است.

از سوی دیگر، ۴K وضوحی در ابعاد ۴۰۹۶×۲۱۶۰ پیکسل را به‌خود اختصاص داده است. به‌دلیل نوع آرایش افقی و عمودی پیکسل‌ها، این استاندارد گاهی تحت عبارت ۴K2K نیز نامیده می‌شود. ۴K دارای پیکسل گسترده‌تری نسبت به UHD است زیرا پروژکتورهای سینمای دیجیتال ۴K باید فیلم‌ها را در هر دو نسبت تصویر Flat (مسطح) و Scope (محدوده)، مطابق با طیف RGB پشتیبانی کنند.

تفاوت بین ۴K و UHD چیست؟

پیکربندی Flat از نسبت تصویر ۱٫۸۵:۱ برخوردار است، به‌این معنا که برای هر واحد از عرض صفحه‌نمایش، ۱٫۸۵ واحد طول دارد). در همین حال، در پیکربندی Scope از نسبت تصویر ۲٫۳۹:۱ استفاده می‌شود. بنابراین، یک فیلم با نسبت Flat در حالت عادی دارای وضوحی در ابعاد ۳۹۹۶×۲۱۶۰ پیکسل است، در حالی‌که نسبت Scope وضوحی در ابعاد ۴۰۹۶×۱۷۱۶ را نشان می‌دهد. به‌عبارت ساده‌تر، Scope نسبت به جهت Flat عریض‌تر اما از نظر طول کوتاه‌تر است.

تصمیم بین استفاده از Flat و Scope معمولا برعهده کارگردان و تهیه‌کنده فیلم است، اما می‌توان انتظار داشت که فیلم‌های جدید، بیش‌تر بر روی Scope تکیه کنند. همان‌طور یک کاربر در Imgur اشاره کرده، Scope معمولا در فیلم‌های حماسی یا اکشن در مقیاس بزرگ استفاده می‌شود، البته سری مشهور Avengers (انتقام‌جویان) از این قاعده مستثنی هستند.

آیا تفاوت میان ۴K و UHD باید بر روی انتخاب شما تاثیر بگذارد؟

پاسخ می‌تواند هم بله باشد هم خیر! به‌طور خاص، این تفاوت به‌ نحوه استفاده از صفحه‌نمایش بستگی دارد. اگر قصد خرید تلویزیون یا دستگاه نمایشگر مخصوص تماشای فیلم را دارید، احتمالا با عبارت UHD مواجه خواهید شد زیرا اکثر تلویزیون‌های متعلق به برندهای بزرگ مانند سونی، با این فرمت عرضه و به‌فروش می‌رسند. حتی ممکن است پیدا کردن تلویزیونی که از وضوح ۴K برخوردار باشد، کاری بس دشوار باشد. با این‌حال یافتن مانیتور کامپیوتر یا پروژکتوری که از وضوح ۴K2K پشتیبانی می‌کند، کاری نسبتا ساده‌تر است.

اگر می‌خواهید از این سردرگمی اجتناب کنید و صرفا دستگاهی را خریداری کنید که با همه اشکال محتوا سازگار باشد، می‌توانید به‌راحتی تفاوت‌های ظریف را نادیده گرفته و آنچه باب میل‌ و سلیقه شخصی است را انتخاب کنید. حتی اگر آن‌را به‌عنوان یک تلویزیون ۴K UHD خریداری کنید، نتیجه‌ای توام با وضوح با کیفیت بالا و تجربه تماشای فوق مدرن برای شما حاصل خواهد شد.

source

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم